Євроштахети чи металопрофіль – що вибрати для паркану?

Паркани

Незважаючи на те, що євроштахетник і металопрофіль – родинні будівельні матеріали, між ними багато принципових відмінностей. Так, в обох випадках це зігнутий за шаблоном на спеціальному верстаті сталевий лист товщиною від 0,45 мм до 1 мм, але на цьому загальне закінчується, і починаються відмінності. 

На відміну від металопрофілю, євроштахетник – не універсальний матеріал. Його використовують тільки для зашивання парканів, тому при порівнянні будемо відштовхуватися від критеріїв, які важливі при будівництві огорож. 

Очікуваний термін використання

МеталопрофільІ металевий паркан, і профнастил, покриті полімерним захисним шаром є довговічними матеріалами. Навіть з простим покриттям з поліестеру вони прослужать не менше 20 років, з захисним шаром з більш товстого матового поліестеру – 30 років, а захищені пуралом або PVDF – всі 50 років. При цьому не важливо, що перед вами: євроштахетник або металопрофіль – для виробництва цих матеріалів через верстат прокочують одну і ту ж сталь, на яку вже нанесено потрібне захисне покриття. Тобто очікуваний термін служби металевого паркану ідентичний очікуваному терміну служби профільованого листа, якщо він виготовлений з тієї ж сталі. 

Але це теорія. На практиці євроштахетник, оскільки він дорожче, часто роблять з більш якісної сталі, ніж металопрофіль. Що позначається на його терміні служби. Тому якщо порівнювати звичайний євроштахетник і звичайний, не підібраний спеціально за параметрами профнастил, то перший, швидше за все, прослужить довше.

Тому при покупці металопрофілю важливо перевіряти його характеристики, навіть якщо він покритий полімерним захисним шаром. Питому масу цинкового покриття можна дізнатися у продавця, а краще – подивитися в документації.

Естетичність і різноманітність 

Різноманітність парканівПрофнастил, особливо в темному кольорі і з забарвленням під дерево або цеглу, виглядає на паркані добре. А в поєднанні з цегляними або кам’яними опорними стовпами і кованими елементами – так взагалі відмінно. Оформлення паркану з металопрофілю також може бути досить різноманітним: більше 250 кольорів на вибір по каталогу RAL і Printech, сталеві, цегляні, кам’яні опорні стовпи, цоколь, ковані елементи. Ще є спеціальний фігурний металопрофіль з верхньою кромкою у вигляді пік або хвиль, аерографія по металу. Загалом, вистачає інструментів, щоб зробити паркан дійсно красивим. 

Але, за рахунок проміжку між планками, євроштахетник виглядає більш елегантно і витончено ніж суцільне полотно паркану з профнастилу. А при монтажі штахетин в два ряди виходить оригінальна огорожа, яка нагадує об’ємне плетіння. Крім того, для євроштахетника доступні всі ті ж методи оформлення, що і для металопрофілю, плюс кілька додаткових. Зокрема, можна вибирати форму профілю планки, і встановити паркан так, щоб у секцій був не стандартний прямокутний, а, наприклад, хвилеподібний або напівкруглий силует. 

Тому по естетичності євроштахетник перевершує металопрофіль. Якщо, звичайно, немає мети повністю закрити те, що відбувається на ділянці від погляду людей, що проходять повз. Металевий паркан навіть при монтажі в два ряди залишає невелику можливість для огляду.

 

Надійність і стійкість до навантажень 

Профільований лист з висотою хвилі від 20 мм – дуже міцний матеріал, яким можна навіть перекривати покрівлю. Але, незважаючи на це, при монтажі на паркан не можна відразу сказати, що краще: профнастил або євроштахетник. 

Якщо мова йде про ударне навантаження, то широкий профлист витримає його набагато краще, ніж окрема планка євроштахетника. Це відбувається за рахунок більшої площі, по якій розподіляється сила удару, і безлічі глибоких ребер жорсткості, які зроблені на аркуші. З цих же причин зігнути профнастил у напрямку його хвиль вкрай складно. 

А ось по відношенню до вітрового навантаження, ситуація інша. Несуча здатність металопрофілю висока, але євроштахетник протистоїть сильним вітрам набагато краще. Вітер просто обтікає порівняно вузькі планки і там, де огорожа з металопрофілю через велику парусність може покоситися, паркан з євроштахетин без проблем встоїть. 

Так що для місць з частими сильними вітрами краще підійде паркан з євроштахетника, а для жвавих вулиць і проїжджої частини краще ставити більш вандалостійкий профлист.

Монтаж паркануМонтаж паркану

Каркас під огорожі з євроштахетника і профнастилу потрібен однаковий: ями нижче глибини промерзання, бетонування стовпів, установка лаг. Але ось на етапі кріплення євроштахетник виграє: з окремими планками набагато легше справлятися самому, без помічників, ніж з листами приблизно 1 × 2 м. 

А ось монтаж дворядного паркану займе більше часу, ніж установка металопрофілю на секції. Але, в цілому, паркан з євроштахетника встановити простіше, ніж огорожу з профнастилу.

Ціна

Нарешті, переходимо до найголовнішого питання – що дешевше: металопрофіль або євроштахетник для паркану. На відміну від попередніх пунктів, тут відповідь однозначна – металопрофіль дешевше. Це пов’язано з більшою складністю виробництва євроштахетника: лист сталі потрібно різати не тільки поперек, а й уздовж, а бічні краї кожної планки додатково завальцовуються. Крім того, через менший попит євроштахетник виробляють маленькими партіями, а це теж здорожує його.

Якщо ціна для вас – найважливіший критерій, рекомендуємо вибирати металопрофіль. Якщо ж ціна – не головне, і вам потрібен гарний паркан, то євроштахетник – чудовий варіант.