Оздоблювальний матеріал блок-хаус використовується для внутрішнього і зовнішнього облицювання будинків. Широке застосування пояснюється його практичністю і високою декоративністю. Він може бути виготовлений з оцинкованого металу, пластику або натурального дерева.
Монтаж блок-хауса має деякі відмінності, в порівнянні з монтажем інших стінових пиломатеріалів. Це обумовлено порівняно більшою товщиною і шириною блок-хауса ніж у інших дощок. У даній статті ми розглянемо саме монтаж блок-хауса з зовнішньої сторони будівлі.
Як і інші пиломатеріали, куплений блок-хаус перед монтажем повинен пройти акліматизацію. Для цього його потрібно привезти на об’єкт будівництва, і залишити на кілька днів в умовах, в яких він буде перебувати після монтажу. Акліматизація дозволить уникнути або мінімізувати такі неприємні явища, як всихання і розширення блок-хауса під впливом вологи і перепадів температур.
Після проходження акліматизації, можна приступати до підготовки стін і безпосереднього монтажу блок-хауса.
Види кріплення блок-хауса
До якості кріпильних елементів і монтажних робіт по установці блок-хауса завжди підвищені вимоги. В іншому випадку дорогий матеріал швидко прийде в непридатність, а повторне придбання та встановлення потребує значних фінансових трудовитрат. Існує кілька варіантів монтажу блок-хауса, кожен з яких має свої переваги:
- Саморізи і цвяхи. Простіше і швидше за все встановити оздоблювальні дошки на саморізи або цвяхи, що пробивають блок-хаус наскрізь. Така технологія називається відкритою, її недоліком є видимість капелюшків кріпильних елементів. При монтажі блок-хауса на фронтонах або інших малопомітних місцях, технологія є хорошим рішенням.
- Саморіз з капелюшком в шип. Ще одним способом, що не вимагає придбання додаткових елементів, крім цвяхів і саморізів, є монтаж на спеціальний саморіз з невеликою капелюшком в шип. Кожна дошка підшивається до обрешітки через стик між лицьовою поверхнею і шипом. При цьому капелюшок саморізу закривається наступною дошкою і практично не видно зовні. Технологія є доступною і недорогою для самостійного застосування.
- Кляймери. Використання кляймерів стає все більш популярним. Металеві елементи мають невисоку вартість, забезпечують прихований монтаж і не пошкоджують матеріал. Візуально кляймери мають перетин у формі стільця зі спинкою. При установці кляймер з двох сторін облягає внутрішню частину пазу, а фіксація до обрешітки виконується невеликими саморізами або цвяхами. Однак кріплення на кляймер передбачає незручний напрямок монтажу – зверху вниз.
- Сховане кріплення Хвиля. Ще одним сучасним способом установки блок-хауса є використання системи прихованого кріплення Хвиля. Фіксатори являють собою планки, які кріпляться до тильної сторони кожної дошки. Далі блок-хаус швидко збирається в готове облицювальне покриття. Кріплення Хвиля має товщину 5мм, що забезпечує його жорсткість і вентиляцію несучої конструкції і тильної сторони дошки.
Обрешітка
Щоб уникнути в майбутньому накопичення вологи потрібно провести гідроізоляцію поверхні. Це обов’язковий момент для виключення можливих неприємностей: порушення кріплення обрешітки, зміни властивостей матеріалу стін і т.д.
Далі встановлюють обрешітку, яка допоможе здійснити рівну і обережну обробку. Найчастіше для цього використовують дерев’яні рейки (бруски) з кроком від 30 до 60 сантиметрів.
Обрешітка може бути виконана і з оцинкованого профілю, хоча він вийде дорожче і важче піддається регулюванню. Перед установкою обрешітки рекомендується розмітити стіну будинку, використовуючи схил, рівень і мотузку (можна волосінь). Початкову планку необхідно кріпити по натягнутій мотузці, а всі наступні вирівнювати як по вертикалі, так і в горизонтальному напрямку, застосовуючи всі ті ж матеріали.
Як оформити ріг будинку, що обшитий блок-хаусом
Існує 4 способи:
- Закрити кут, так само, як і в разі застосування інших оздоблювальних матеріалів – внутрішній кут плінтусом, який називається «човник». А зовнішній кут виробом, який так і називається «зовнішній куточок». Недоліком цього способу є те, що плінтус або куточок торкається поверхні блок-хауса тільки в самій верхній точці і залишаються не закриті нічим проміжки.
- З’єднувати дошки блок-хауса зробивши попередньо запили під кутом 45 °. Але цей спосіб вимагає дуже великої ретельності і акуратності. І якщо внутрішній кут виглядає цілком непогано, то зовнішній має вельми спірний вигляд.
- Укладання дощок зі зміщенням на половину дошки, як в зрубі. Спочатку розмічаємо дошку. Ведемо його зверху вниз перпендикулярно вже встановленої дошці. Відрізаємо по розмітці лобзиком.
- У кутку кріпиться струганий брусок 50х50. До бруска в стик монтується блок-хаус. Цей спосіб застосовується як для внутрішніх, так і для зовнішніх кутів. Якщо Ви укладаєте широкий блок-хаус, то для більш гармонійного виду замість бруска краще використовувати 2 дошки 50х100.
Завершальні роботи
Після закінчення монтажу необхідно обробити поверхню блок-хауса. Для цього поверхня грунтується і покривається шаром лаку на основі воску або безбарвною фарбою. Коли покриття висохне, необхідно зашліфувати підняті ворсинки дерева наждаком. Після цього поверхня ще один-два рази покривається лаком або фарбою. Не забувайте, що лакофарбове покриття необхідно оновлювати хоча б раз в 5-7 років. При цьому необхідно використовувати той же лак або таку ж фарбу, як і при минулих фарбування. В іншому випадку доведеться знімати старий шар покриття.