Вибір кольору для покрівлі

Корисні поради

Сучасні покрівлі з черепиці, ондуліна, профнастилу – це не тільки високоміцний захисний настил для будинку. Це покриття високої естетичності, колоритний штрих в оздобленні будівлі. Саме тому вибір кольору покрівлі – один з важливих моментів дизайну будинку, що вимагає тонкого підходу.

На що треба звернути увагу при виборі покрівлі

Кольорова покрівляВибираючи колір покрівлі, потрібно враховувати його вплив на гармонійність сприйняття будинку в контексті ландшафту саду і природного середовища. Крім того, правильно підібрана відтіночна комбінація для фасаду та даху підкреслює стилістику архітектури, регулює ступінь інсоляції і покращує теплозбереження будинку. Але що дивно, колір створює візуальні ілюзії – з його допомогою можна «коригувати» обсяг і масивність будівлі.

Особливості колірної гами покрівлі:

Стильова єдність. Відтінок покрівлі повинен створити приємне для ока поєднання з фасадною обробкою. Ідеально, коли колористика даху перегукується з колірним рішенням цоколя, карнизів і обрамлень прорізів, а не існує «сама по собі».

Поглинання тепла. Темні поверхні краще накопичують тепло, в той час як світлі – його відображають. Це властивість бажано врахувати при виборі кольору покрівлі. Для північних широт кращі дахи темних відтінків: на них і сніг швидше тане, і будинок вийде більш теплим, а енерговитрати на опалення знизяться. Для садиб, розташованих в південних регіонах, краще підбирати покрівельні матеріали в світлій гамі. Так у внутрішніх приміщеннях буде більше прохолоди, а стаття витрат з кондиціонування скоротиться.

Вигорання на сонці. Інтенсивні і темні тони більше схильні до вицвітання під впливом ультрафіолету. Чим світліше відтінок покрівлі, тим менш помітно на ній негативний вплив сонячних променів. Універсальний колір в цьому плані – сірий, непомітний і практичний: на ньому і забруднення не помітні, і придбана згодом бляклість не кидається в очі.

Акцентування форми. Колір підкреслює геометрію покрівлі, краде її вади і виділяє гідності.

Візуальні ефекти. Покрівля пастельних відтінків буде здаватися більш габаритною, ніж дах тієї ж площі в глибоких тонах.

Поєднання даху з фасадомПоєднання з кольором фасаду

В оздобленні фасадів будівель найчастіше застосовують тони, в якійсь мірі пов’язані з природним оточенням: бежеві, охристі, коричневі, зелені, блакитні. Всі ці відтінки прекрасно поєднуються між собою і дають відправну точку в пошуку кольорової палітри покрівлі. Прекрасно виглядають тандеми жовтуватих фасадів з коричневою покрівлею, сірих і блакитних стін – із зеленим покриттям. Універсальні ахроматичні тони – білий і сірий, можуть бути вдало скомбіновані з покрівельним матеріалом будь-якої колористики. Невмируща класика: білі стіни і червонувато-теракотовий дах.

Нюанс або контраст

При виборі колірної гармонії для обробки будинку зазвичай дотримуються двох принципів: контрастного або нюансного.

Нюансне поєднання має на увазі вибір кольору покрівлі з м’яким переходом до відтінку фасаду, майже «тон в тон». До числа таких комбінацій відносяться пари (фасад і покрівля): світло-коричневий і теракотовий, ванільний і жовтий, блакитний і колір морської хвилі.

У контрастної гармонії присутні фарби різної насиченості протилежних відтінків, наприклад: блідо-бежевий і бордовий, пастельно-зелений і кавовий, белесо-блакитний і антрацитовий. Ефектне рішення – комбінація фасаду нейтрального кольору з покрівельним настилом, змонтованим з листів ондуліна різних кольорів. При цьому покриття викладається за певною схемою: шахматкою, діагоналлю або врозкид.

До речі! Для тих, хто хоче зробити покрівлю не просто красивою, але і екологічною, прекрасно підійде – зелена покрівля.

Колірна палітра по фен-шуй

Згідно з ученням фен-шуй, колірна схема і конструкція будинку сприяє благополуччю його мешканців. Гуру фен-шуй переконані, що дах будинку – це своєрідний купол, звернений до неба, який захищає від негативної енергії і притягує удачу, підтримує здоров’я і гармонійну атмосферу в сім’ї. Тому важливий не тільки колір, а й форма покрівлі. Наприклад, пірамідальна і сферична конфігурація концентрує позитивні флюїди, а хвиляста і увігнута – негативні.

Символіка кольору даху по фен-шуй:

 • Червоний. Щасливе життя, бадьорість духу.
 • Коричневий. Стабільність, сталість.
 • Зелений. Спокій, душевну рівновагу, відмінний життєвий тонус.
 • Жовтий. Достаток, здоров’я, комфорт.
 • Синій. Несприятливий відтінок для даху, який сперечається з небесною стихією.
 • Чорний. Не зовсім вдалий тон, що перешкоджає циркуляції енергетичних потоків. Переважніший сірий колір.

Варіюючи насиченість кольору покрівлі, можна регулювати надходження позитивної енергетики в будинок. Пом’якшені тони, що поєднують в собі червоний і синій, зелений і сірий, жовтий і коричневий, ідеально підходять для оформлення даху в традиціях фен-шуй, поєднуючи в собі силу декількох стихій.

Психологія кольору

Підбираючи колір для оформлення будинку, ви неявно прямуєте внутрішнім поривам, намагаєтеся створити комфортну обстановку навколо себе. Сприйняття кольору дуже індивідуально і базується на асоціаціях, набутий досвід, емоціях. Тому вподобана колірна гамма фасаду і покрівлі в деякій мірі передає сутність господарів будинку, їх прагнення.

Кольорова гамаНа відміну від східних віянь в колористиці, європейці дотримуються свого трактування кольорів:

 • Червоний. Демонстративність, лідерство, агресія.
 • Помаранчевий. Енергія, тепло, збалансованість.
 • Жовтий. Оптимізм, незалежність, доброзичливість.
 • Блакитний, синій. Надійність, консерватизм, безпеку.
 • Зелений. Надія, природність, достаток.
 • Коричневий. Стійкість, зручність, витривалість.
 • Сірий. Стабільність, гармонія, традиції.
 • Чорний. Загадковість, витонченість, престиж.

Підбираючи колір даху, зазвичай відштовхуються від палітри відтінків конкретного матеріалу. Наприклад, керамічну черепицю традиційно виготовляють в теракотово-червоних тонах, ондулін – коричневого, чорного, зеленого і бордового кольору. Виробники рідко використовують «відкриті» кричущі фарби, тому завжди є можливість вибрати колір покрівлі в спокійних, елегантних фарбах.

Підводячи підсумок роздумів щодо вибору кольору даху, можна узагальнити так: відтінок покрівельного покриття повинен гармонійно поєднуватися з фасадним облицюванням і навколишнім середовищем, а також вирішувати утилітарні завдання: бути практичним і зносостійким, формувати комфортний мікроклімат в будинку і сприяти теплозбереження. Підібрати колірну схему для обробки будинку Ви цілком зможете самостійно, але якщо архітектура будівлі і форма даху досить складні, то краще довіритися дизайнерам-професіоналам.