Вибір фальцевої покрівлі

Корисні поради

Вибір фальца для покрівлі та основного типу кріплення

Дуже часто ми бачимо фальцевую покрівлю в спрощеному і навіть не привабливому вигляді. Особливо це стосується покрівлі старих будівель. Криві стики, нерівні краї, порядком зносилися поверхню – все це псує не тільки зовнішній вигляд, але і настрій спостерігача. Раніше фальцевої покриття виготовлялося виключно вручну. Для його виготовлення використовувався обмежений набір матеріалів та інструментів, що не дозволяло повністю розкрити всі переваги цієї досить перспективної технології. З появою Фальцезгинальних верстатів і сучасного обладнання для закачування фальцевих стиків значно розширився і список матеріалів, з яких можна створювати по-справжньому престижну і довговічну покрівлю. Сьогодні ми вирішили торкнутися питання вибору покрівельного матеріалу, а також технологічні моменти, пов’язані з його підготовкою до монтажу. У статті будуть розглянуті наступні питання: Загальне поняття про фальцевой покрівлі. Популярні матеріали для виготовлення фальцевих панелей, їх переваги та недоліки. Різновиди фальцевих швів, їх особливості та сфери застосування. Рекомендації по вибору фальцевих панелей.

 Що таке фальцева покрівля 

Фальцевою покрівлею прийнято називати покрівельний матеріал, що виготовляється з металевих листів. Окремі елементи покрівлі з’єднуються один з одним за допомогою спеціальних з’єднань (фальців). Стандартний фальц є технологічний загин, утворений на бічній поверхні листового матеріалу. По суті, фальц – це різновид пазогребневого з’єднання. Якщо фальц підігнутий і змонтований відповідно до технологічних вимог, на стику двох панелей виходить надійне і герметичне з’єднання.

Фальцева кровля

 Вибираємо матеріал для покрівлі 

Якість крівлі залежить від двох складових: від характеристик матеріалу, з якого виготовлені покрівельні листи, і від різновиду використовуваних замків (фальців). Для початку розглянемо переваги і недоліки матеріалів, які найчастіше використовуються для виготовлення фальцевой покрівлі: 

Алюмінієва покрівля – матеріал з розрахунковим терміном експлуатації – більше 70-ти років. Він дешевше, ніж мідна, а також легше, ніж мідна або сталева покрівля. Експлуатаційні характеристики алюмінієвого покриття практично ні в чому не поступаються мідної покрівлі: завдяки пластичності матеріалу їм можна без проблем покривати дахи будь-якої складності (в тому числі, з вигинами), а порівняно малу вагу алюмінію дозволяє істотно знизити навантаження на кроквяну систему і на несучі стіни.   

Сталь – найпоширеніший матеріал, що використовується при виготовленні покрівлі. Якщо якість сталевих панелей відповідне, а монтаж виконаний правильно, то термін експлуатації покрівлі перевищує 50 років. Сталевий прокат, призначений для виготовлення фальцевой покрівлі, як правило, має захисне покриття (цинкове або полімерне). Це дозволяє зробити покрівлю більш естетичної та покращує її експлуатаційні характеристики. Вибираючи матеріал для покрівлі, слід керуватися не тільки характеристиками покриття, але і особливостями роботи з ним. Наприклад, під час самостійного виготовлення картин з алюмінієвого прокату можна зіткнутися з певними труднощами. Основна проблема рулонного алюмінію полягає в складності виготовлення картин (в згинанні країв під фальц). Якщо перегнешь неправильно, його буде рвати на згині. Тому при самостійному виготовленні картин слід використовувати матеріали, які підходять спеціально для фальцевой покрівлі (наприклад, покрівельний алюміній). Як гідна, але більш дорогої альтернативи можна придбати готові алюмінієві картини з самозащолкуючим фальцем (засувка). Їх монтаж простий, але експлуатаційні характеристики дещо гірше, ніж у панелей з класичним фальцевим замком. Як бачимо, вибір матеріалів для покрівлі величезний (від дорогих мідних сплавів, вартість яких виправдовується тривалим періодом експлуатації) до бюджетної металевої покрівлі, яка при правильній експлуатації може прослужити достатньо довго. Можна оцинкування навіть взяти, а потім пофарбувати її, якщо захочеться (спеціальною фарбою для оцинкованого металу). У мене під вікном будинок з фарбованої фальцевою покрівлею. Раз років в 10 її фарбують.

Фальцева покрівля

Різновиди фальцевих з’єднань 

Від того, який різновид фальца застосовується в тому чи іншому випадку, залежить герметичність покрівельного покриття, а також складність його установки. За способом монтажу розрізняють два різновиди покрівельних елементів: самозащелкивающиеся панелі і картини, що виготовляються під механічну завальцювання (загину) фальцевих з’єднань. Панелі під механічну завальцювання фальца дозволяють отримувати досить жорсткі з’єднання, які відрізняються між собою як за зовнішнім виглядом, так і за ступенем герметичності. Подвійні фальци по праву вважаються більш герметичними (в порівнянні з одинарними). Це стосується і лежачих, і стоячих з’єднань. Стоячі (поздовжні) фальци дозволяють створювати більш міцні примикання. Тому, чим менше в конструкції покрівлі поперечних лежачих замків, тим надійніше покрівельне покриття. Також на відкритих і добре видних поверхнях часто створюються Г-образні (кутові) фальци. Ці шви вважаються більш естетичними, але менш герметичними з’єднаннями. Тому монтувати їх допускається на ухилах – від 25º і більше (наприклад, на карнизах або фронтонах).