Переваги та недоліки односхилого даху

Корисні поради

У більшості регіонів України будинки традиційно мають двосхилий дах. Односхилий дах використовувався в основному при зведенні різних господарських будівель, гаражів, веранд або навісів. Однак останнім часом все частіше при будівництві облаштовується односхилий дах. Особливо це притаманно регіонам з дефіцитом лісоматеріалів, що робить їх досить дорогими. Також будівництво будівель з односхилим дахом характерна для місцевостей з однонаправленими вітрами, що постійно дмуть.

Конструкція односхилої покрівлі

Конструкція односхилого дахуПри будівництві житлових будинків та котеджів односхила покрівля не використовується, тому що її зовнішній вигляд не відповідає архітектурі подібних будівель. Дозволяється монтаж такого даху при зведенні дачних та садових будиночків, якщо існує потреба в економії. Найчастіше подібну покрівлю можна зустріти на гаражах, складських приміщеннях, виробничих об’єктах. Односхила покрівля застосовується при облаштуванні веранд та навісів. У деяких ситуаціях схожі конструкції використовуються при будівництві будинків у стилі «мінімалізм».

Конструктивно односхилий дах має мінімальний нахил, відповідно високі вимоги пред’являються до міцності та жорсткості несучих матеріалів. Такий дах виконаний з використанням вертикальних стійок, найбільшими є елементи з верхнього краю. Нижня частина конструкції лежить на поперечинах, нарівні з основною стіною. Кут ухилу визначається заввишки вертикальних стійок.

Переваги односхилого даху

Як і будь-яка інша конструкція, односхилий дах має свої плюси та мінуси. До переваг односхилого даху можна віднести наступне: 

 • економічність (практично подвійна економія пило- та покрівельних матеріалів порівняно з двосхилим дахом); 
 • відносно невелика складність проектування та простота монтажу даху; 
 • можливість раціонального використання горищного простору (мансарда з великими вікнами); 
 • зменшена парусність при правильній орієнтації даху (важливо для місцевостей з великим вітровим навантаженням); 
 • незначна вага даху (дає можливість зведення на будівлях із полегшеним фундаментом без застосування підйомної техніки); 
 • можливість облаштування односхилого даху на будинках великих розмірів;
 • ремонтопридатність (простота пересування по даху, особливо при невеликих кутах нахилу); 
 • можливість використання різних покрівельних матеріалів (залежно від кута нахилу).

Чи варто встановлювати односхилий дахНедоліки односхилого даху

Крім очевидних переваг односхилої покрівлі, подібні конструкції мають і ряд недоліків. Для будівництва житлових будинків використовуються двосхилі і складніші види дахів, так як подібний підхід робить будинок красивим і зовні привабливим. До інших недоліків односхилих конструкцій можна віднести:

 • необхідність витримувати значні механічні навантаження при випаданні опадів, особливо це питання актуальне в регіонах з великою висотою снігового покриву;
 • для забезпечення оптимальних умов у приміщенні з односхилим дахом потрібна додаткова тепло- та гідроізоляція, відповідно необхідні додаткові витрати;
 • для монтажу необхідно використовувати кріплення та несучі елементи з великим запасом міцності, зважаючи на значні навантаження;
 • непривабливий зовнішній вигляд, що вимагає підвищеної уваги до якості фасадних робіт та застосування сучасних покрівельних матеріалів.