Місце для встановлення теплиці

Корисні поради

Вибір та встановлення теплиці – справа непроста. Для вдалого розташування на ділянці потрібно прояснити собі важливі моменти. Найголовніше – теплиця має добре освітлюватися сонячним світлом та перебувати у вільному доступі.

При будівництві теплиці на невеликій дачній ділянці потрібно не лише заздалегідь визначитися з її розмірами та грамотно підібрати матеріали, з яких вона буде зроблена, а й ретельно вибрати місце майбутньої “дислокації” теплиці. Від правильного її розташування на ділянці безпосередньо залежатиме врожайність культур, що вирощуються, міцність самої конструкції та ефективність її “роботи”.

Перш ніж починати будівництво, розгляньте ділянку з точки зору кількох критеріїв, важливих для гарного зростання садових культур.

Тип ґрунту та ландшафт

Це перший і найважливіший фактор, що чинить основний вплив на розташування теплиці на дачній ділянці. Типова помилка початківців – установка теплиці в найдальшому кутку ділянки, де вона нікому не заважатиме. Такий підхід не завжди виправданий, оскільки доступ до теплиці має бути вільним для організації поливу, додаткового опалення та освітлення.

  • Якщо у вас на території м’який пухкий ґрунт, споруда може осісти через якийсь час. Вибирайте майданчики з більш щільним ґрунтом, а якщо там надто волого, сплануйте дренаж.
  • На глинистому ґрунті споруду теж ставити не рекомендується, тому що такий тип ґрунту може затримувати вологу.
  • Якщо ділянка знаходиться під ухилом або місцевість горбиста та нерівна, варто поставити для майбутньої будівлі фундамент.

Сторони світу

Встановлюємо теплицю за сторонами світуПравильне розташування за сторонами світуі також відіграє дуже важливу роль при встановленні теплиці. Якщо ви плануєте збудувати теплицю біля будинку, то робити це потрібно з південної, південно-західної або південно-східної сторін. Установка на “теплій” стороні вирішує відразу кілька проблем – в теплицю потрапляє найбільше світла, а від вітрів, що пронизують її захищають стіни будинку.

При монтажі теплиці на відкритій місцевості необхідно встановити її осторонь дерев, чагарників, будівель і огорож. Найуспішнішим вважається орієнтування теплиці зі сходу на захід. В цьому разі освітленість будівлі буде максимальною, а світла вистачить для більшості культур.

Також орієнтувати зі сходу на захід рекомендують теплиці тим, хто займається фермерським господарством та бажає отримувати врожай раніше за термін. Оптимальний кут падіння сонячних променів має становити 15 градусів. Втім, ранньою весною і пізно восени теплиця в будь-якому випадку потребуватиме додаткового освітлення.

Напрямок вітру

Відкрите сонцю місце, часто буває сильно вітряним. А холодний поривчастий вітер небезпечний і для рослин, і для самої теплиці.

Непогане рішення в цьому випадку, теплиця – «пристінок».

Вибрати місце, захищене від вітру не просто, але можна убезпечити від нього теплицю, встановивши її недалеко від огорожі. І те, й інше не повинно бути вище 2-2,5 метрів, а відстань від теплиці до огорож – не ближче 5-7 м. Якщо у вас вже є теплиця, і ви тільки ще збираєтеся встановлювати паркан, то краще не глухий, а той, що пропускає повітря. При зіткненні вітер розсіється і зменшить свою швидкість. А ось, якщо перешкода буде суцільною, то потоки вітру, стикаючись з нею, будуть прямувати вгору і потім обтікати теплицю: створюється турбулентність, тому стіни теплиці будуть сильно охолоджуватися.

Освітлення

Урожай залежить не тільки від клімату та оптимального ґрунту, а й від кількості світла, одержуваного рослинами. Особливо актуально це питання для тих конструкцій, які використовуються і в зимовий час, коли сонця зовсім мало. Для таких парників ідеальна орієнтація – на південну сторону, тоді можна додатково заощадити на обігріві та освітленні грядок.

Де встановити теплицюМожна поставити шатрову конструкцію без стін. Їх роль виконуватиме великий дах. Тоді всередину потрапить більше сонця, а рослини краще зростатимуть. Якщо ви хочете побудувати кілька парників, розрахуйте відстань, щоб споруди не затіняли одна одну.

Також важливо врахувати, що рослини дозрівають за певним принципом, ця властивість називається фотоперіодичністю. Щоб перейти з одного стану до іншого, наприклад, від цвітіння до утворення плодів, культурам потрібна певна тривалість світлового дня. Сорти поділяються на рослини довгого світлового дня та короткого. Першим для повноцінного росту та цвітіння потрібно не менше 12 годин світла, другим – менше 12 годин.

Існують також нейтральні до світла сорти, але більшість тепличних культур відноситься до рослин короткого світлового дня. І навіть вони зупиняються у розвитку, якщо світловий день становить менше 10 годин. Якщо ви помітили, що рослини стали витягуватися, перестали цвісти або зблідли, варто подумати про додаткове освітлення. Його можна організувати за допомогою спеціальних ламп для розсади, вони відрізняються за кольором, вартістю та енергоємністю.

Зручність

Не забувайте, що вам доведеться не один десяток разів зайти і вийти з теплиці та ще й не з порожніми руками. Тому подумайте про те, щоб підходи до неї були зручними, щоб розташовувалася вона не надто далеко від будинку або господарських будівель, в яких ви зберігаєте садове начиння та добрива. Подбайте про близькість води, встановивши поряд із теплицею, а якщо є можливість, то і в ній самій, бочки, які легко було б наповнювати водою.

Якщо ви задумуєте автополив або інші технічні новації, то подбайте про доступність усіх комунікацій (електрики та водопостачання).

Від раціонального розміщення теплиці на ділянці залежатиме врожайність і здоров’я культур, що вирощуються. Сама собою наявність ізольованої споруди ще не гарантує високих урожаїв, але при її грамотному розташуванні можна не сумніватися в успішності такого локального проекту.