Вибір фальцевої покрівлі

Фальц

Дуже часто ми бачимо фальцевую покрівлю в спрощеному і навіть непривабливому вигляді. Особливо це стосується покрівлі старих будівель.

Криві стики, нерівні краї, досить зношена поверхня – все це псує не тільки зовнішній вигляд, але і настрій спостерігача. Раніше фальцеве покриття виготовлялося виключно вручну. Для його виготовлення використовувався обмежений набір матеріалів та інструментів, що не дозволяло повністю розкрити всі переваги цієї досить перспективної технології.

З появою фальцезгинальних верстатів і сучасного обладнання для закатки фальцевих стиків значно розширився і список матеріалів, з яких можна створювати по-справжньому престижну і довговічну покрівлю. 

Що таке фальцева покрівля

Фальцевий дах Фальцевою покрівлею прийнято називати покрівельний матеріал, що виготовляється з металевих листів. Окремі елементи покрівлі з’єднуються один з одним за допомогою спеціальних з’єднань (фальців). Стандартний фальц – це технологічний загин, утворений на бічній поверхні листового матеріалу.

По суті, фальц – це різновид пазогребневого з’єднання. Якщо фальц підігнутий і змонтований відповідно до технологічних вимог, на стику двох панелей виходить надійне і герметичне з’єднання.

 Вибираємо матеріал для крівлі

Якість крівлі залежить від двох складових: від характеристик матеріалу, з якого виготовлені покрівельні листи, і від різновиду використовуваних замків (фальців). Для початку розглянемо переваги і недоліки матеріалів, які найчастіше використовуються для виготовлення фальцевой покрівлі:

 • Мідна покрівля – матеріал, який по праву вважається самим довговічним і естетичним покриттям, здатним прослужити більше 150-ти років. Додаткові переваги мідної крівлі складаються з її еластичності і здатності набувати благородні відтінки, покриваючись згодом шаром окислів (патиною). Істотний недолік у міді тільки один – висока вартість.
 • Цинк-титанова покрівля – пластичний і довговічний матеріал, термін експлуатації якого досягає 100-120 років. Цинк-титанова покрівля добре захищена від корозії і не потребує обслуговування протягом усього періоду експлуатації. Завдяки перерахованим характеристикам до цинк-титанової покрівлі проявляється все більший інтерес з боку багатьох забудовників.
 • Алюмінієва покрівля – матеріал з розрахунковим терміном експлуатації – більше 70-ти років. Він дешевше, ніж мідна, а також легше, ніж мідна або сталева покрівля. Експлуатаційні характеристики алюмінієвого покриття практично ні в чому не поступаються мідній крівлі: завдяки пластичності матеріалу, ним можна без проблем покривати дахи будь-якої складності (в тому числі, з вигинами), а порівняно мала вага алюмінію дозволяє істотно знизити навантаження на кроквяну систему і на несучі стіни.
 • Сталь – найпоширеніший матеріал, що використовується при виготовленні крівлі. Якщо якість сталевих панелей відповідне, а монтаж виконаний правильно, то термін експлуатації покрівлі перевищує 50 років. Сталевий прокат, призначений для виготовлення фальцевої покрівлі, як правило, має захисне покриття (цинкове або полімерне). Це дозволяє зробити покрівлю більш естетичною та покращує її експлуатаційні характеристики.

Вибираючи матеріал для крівлі, слід керуватися не тільки характеристиками покриття, але і особливостями роботи з ним. Як бачимо, вибір матеріалів для крівлі величезний (від дорогих мідних сплавів, вартість яких виправдовується тривалим періодом експлуатації до бюджетної металевої покрівлі, яка при правильній експлуатації може прослужити достатньо довго). 

Різновиди фальцевих з’єднань

Від того, який різновид фальца застосовується в тому чи іншому випадку, залежить герметичність покрівельного покриття, а також складність його установки.

За способом монтажу розрізняють два різновиди покрівельних елементів: самозащолкуючі панелі і картини, що виготовляються під механічне завальцювання (загин) фальцевих з’єднань.

Панелі під механічне завальцювання фальця дозволяють отримувати досить жорсткі з’єднання, які відрізняються між собою як за зовнішнім виглядом, так і за ступенем герметичності.

Стоячі (поздовжні) фальці дозволяють створювати більш міцні примикання. Тому, чим менше в конструкції покрівлі поперечних лежачих замків, тим надійніше покрівельне покриття.

Також на відкритих і добре оглядаємих поверхнях часто створюються Г-образні (кутові) фальці. Ці шви вважаються більш естетичними, але менш герметичними з’єднаннями. Тому монтувати їх допускається на ухилах – від 25º і більше (наприклад, на карнизах або фронтонах).

Фальцева покрівля – Технологія

Для того, щоб зробити правильний за технологією монтаж покрівлі, необхідно розібратися, який потрібен матеріал з вигідною відповідністю ціни і якості. А також навчитися користуватися всіма необхідними інструментами і провести роботи дотримуючись інструкції. 

Найскладніше завдання при влаштуванні даної покрівлі – це виконання таких місць з’єднання як:

 • Правильний монтаж ендови.
 • Оформлення конькового вузла.
 • З’єднання з карнизною планкою.
 • Так само одним з складних вузлів є примикання до різних труб і інженерних систем.
 • Дану покрівлю, часто використовують на об’єктах зі складною геометрією конструкції даху.

Фальцева покрівля вже використовується понад сто років, а сама назва пішла від німецького «фальц», що в перекладі означає «шов» або «вигин», тобто саме спосіб кріплення металевих листів (зазвичай вони в рулонах доставляються на об’єкт) і визначає назву даної покрівлі (фальцевий замок). Раніше всі роботи проводили бляхарі-покрівельники в ручну, тому це було довго і залишалася велика кількість обрізків листів металу.

Монтаж фальцевої покрівліТепер з появою сучасного обладнання та інструменту виробляти монтаж крівлі стало легше і швидше.

Так чому ж ми до цих пір використовуємо цю технологію при влаштуванні сучасних покрівель? Вся справа в тому, що з усіх видів металевих покрівель фальцева може бути застосована при мінімальному куті ската особливо, якщо кріплення листів проводилося за технологією «подвійного стоячого фальца».

Завдяки такому герметичному шву і можливості індивідуального розпуску листів металу в рулонах під ваш проект, дана покрівля отримала особливу популярність, затребуваність на покрівельному ринку. 

Подвійний вигин стоячого шва, вважається найбільш надійним і його обов’язково потрібно використовувати при влаштуванні покрівлі з мінімальним ухилом. Дощу і снігу навіть при сильних вітрових потоках практично неможливо потрапити всередину такого з’єднання листів.

Все кріплення покрівлі приховане під покриттям. Тобто в місцях нахлеста одного аркуша на інший за допомогою кляммера відбувається зачеплення «гаком» рулону листа, другий вже кріпиться до нього і загинається це все в один вузол, завдяки верстату.

Це ще одна конкурентна перевага даної покрівлі, перед тим же пристроєм покрівлі з профнастилу, так як тут кріплення входить крізь профлист, що підвищує ймовірність появи протікання.

Про матеріал, який використовується при встановлені фальцевой покрівлі.

Так само фальцеві називають покрівлі з листової і рулонної оцинкованої сталі, з полімерним покриттям і без. Мають місце застосування в даній покрівлі кольорові метали: мідь, алюміній, титан-цинк, такі дахи дуже дорогі, але завдяки антикорозійній стійкості термін служби до 90 і більше років.

Фальцева картинаФальцеві картини – це лист рулону прокатаний через верстат, який одержав потрібну для нас форму і згини профілю, для майбутнього кріплення.

Фальцеві панелі виготовляють з оцинкованої сталі з товщиною до 0,7 мм. Ширина листа на виході може бути різною наприклад 545 або 345 мм з ребрами жорсткості або без. Завдяки верстатам можна виготовити картини і вузли під найскладніші конструктивні форми даху (наприклад при встановлені фальцевої покрівлі на куполах церквах).

Верстат можна привести прямо на об’єкт замовника, провести необхідні заміри і почати робити картини фальцу прямо за місцем і розміром. Ще однією перевагою даної покрівлі на відміну від всіх інших металевих покриттів, є те , що то тут практично немає обмежень по довжині фальцевої панелі.

Підганяючи фальцеві картини по всій довжині, можна уникнути поперечні нахлести торців листів. Що призводить до підвищення швидкості монтажу покрівлі і відповідно її вартості. Якщо довелося б стикувати, то потрібно було б в цьому випадку використовувати шов – подвійний лежачий фалець, щоб не заважати потоку дощових опадів спускатися по нахилу картини вниз в жолоби.

На нашому ринку має місце бути Клікфальц, який виготовляється в заводських умовах, кріплення відбувається без клямера, за рахунок лінії з отворами по зоні замка шва. Такий вид картин називають ще самозащолкуючими, при проведенні робіт по встановленю не потрібно спеціального інструменту для прокатки і загину швів фальця.

Мінус такого матеріалу це його вартість, і якщо ви наприклад помилилися в розрахунках на стадії формування кошторису, то на заводі вам зроблять, тому що ви замовили. Відповідно це спричинить за собою додаткові витрати, а звичайна фальцева покрівля виготовляється прямо на місці проведення робіт.

Переваги та недоліки фальцевой покрівлі

 • Герметичність. Для кріплення фальця не потрібно робити отвори в матеріалі (на відміну від металочерепиці, профнастилу або м’якої покрівлі). Герметичність досягається за рахунок прихованого кріплення, гладкій поверхні матеріалу, на якій не затримується волога, в стиках якої не утворюється конденсат.
 • Фальцева покрівля з полімерним покриттям, виготовлена ​​зі сталі з оцинкуванням (вміст цинку 275 г / м2), представлена ​​різноманітною гамою кольорів. Налічується понад 50 кольорів крівлі.
 • Використовується для дахів незвичайної конфігурації (шпилі, башти, еркери). Для цього застосовується з’єднання подвійний фальц.
 • Стійкість до негативних зовнішніх впливів (УФ-випромінювання, сильні пориви вітру, снігове навантаження, атмосферні опади).
 • Стійкість до корозії (завдяки оцинкуванню і полімерному покриттю).
 • Термін служби крівлі складає більше 50 років.
 • Матеріал має малу вагу і достатню міцність, твердість за рахунок наявності додаткових ребер жорсткості.

При монтажі покрівлі варто звернути увагу:Фальцева крівля

 • На інструмент і спеціальне обладнання. Монтаж такої покрівлі вимагає певних навичок і устаткування. Замовляйте установку одиночного або подвійного фальця тільки в перевірених компаніях, що надають гарантію на виконані роботи.
 • На високу теплопровідність матеріалу, що призводить до утворення бурульок. Проблему можна усунути своєчасним чищенням покрівлі.
 • На гладку поверхню матеріалу, що може призвести до лавиноподібного сходу снігу. Для усунення цієї проблеми використовують снігозатримувачі.
 • На можливість появи корозії і «гучність» матеріалу. Віддавайте перевагу покрівлі з оцинкованої сталі з полімерним покриттям. Для усунення «шумності» слід використовувати ідеально рівну обрешітку. 

Види покрівлі по її формату:

Листова – рекомендується для дахів маленької площі, складної конфігурації. Картини формуються з листової сталі.

Рулонна – оптимальний вибір для дахів великої площі, тут відсутні поперечні шви.

Який би вид ви не обрали, важлива правильна техніка укладання покриття, з урахуванням особливостей матеріалу і даху. Довіряйте складний і відповідальний процес компанії, що спеціалізується на покрівельних роботах і надає гарантії.